Pajkos-Szabó-féle szélmalom - Kiskunfélegyháza

Pajkos-Szabó-féle szélmalom, Kiskunfélegyháza

Pajkos-Szabó-féle szélmalom elérhetősége:

Kiskunfélegyháza, Dr. Holló Lajos u. 9.Útvonal »
(a Kiskun Múzeum területén)
+36-76 ... Mutat

Pajkos-Szabó-féle szélmalom bemutatása

Félegyházán a város határában 1850 körül még 62 szélmalomról szól a feljegyzés. A szélmalmok a XIX. században élték fénykorukat. A gőzmalom megjelenésével a szélmalom felett eljárt az idő. A régi malmok közül néhány tulajdonos örökségül hagyta fiára a malmát. Ilyen volt Pajkos- Szabó József, akinek malma a Kismindszenti út mellett állt, melyet Fábián János épített fel.

Az egykori börtönudvaron álló népi műemlék szélmalom az ország az egyetlen megmaradt alföldi alulhajtós szélmalma, mellette faragott útmenti keresztek is láthatók. 1942-ig őrölték benne a környék gabonáit. Pajkos Szabó István molnár a kiszolgált malmot a múzeumnak átadta és 1962-ben itt az udvarban újra felépítették, hogy egy letűnt kor remekét megőrizzük. Különösen szép a malom eredeti fából készült szerkezete, díszesen faragott kőpadelői.

A malomnak az évtizedek során szántalan tulajdonosa volt. A szélmalom Pajkos- Szabó István tulajdona volt 1941-ig. Ekkor a Magyar Történeti Múzeum megvásárolta 1000 forintért. Az 1950-es évekig még működött a malom, igen nehéz és rossz körülmények között. Állaga egyre romlott. 1950-ben Mezősi Károly javaslatot terjesztett a Nemzeti Múzeum elé, hogy a szélmalmot mentsék meg és telepítsék be Félegyházára.

A népi műemlék szélmalom udvarán XVIII–XIX. századi gazdagon faragott útmenti keresztek, harangláb és néhány jellegzetes sírkő segít a múltidézésben.

További 7 látnivaló a(z) Pajkos-Szabó-féle szélmalom közelében és Kiskunfélegyháza településen, illetve a környéken »

Forrás: A fenti információk a(z) Pajkos-Szabó-féle szélmalom alábbi weboldláról kerültek kivonatolásra, melynek legutolsó frissítési ideje: 2023.04.11, https://kiskunfelegyhaza.hu/hivatal/pajkos-szabo-fele-szelmalom/
Szerzői jogok »